Najnowsza biografia Ks. Prał. Luigi Novarese

 

W kwietniu bieżącego roku, nakładem Wydawnictwa Cichych Pracowników Krzyża, ukazało się tłumaczenie włoskiej biografii Ks. Prał. Luigi Novarese, autorstwa Mauro Anselmo. Książka opowiada o życiu, duchowości i działalności ks. Luigiego Novarese – kapłana XX wieku, który całe swoje życie poświęcił dla cierpiących. Nie widział w nich jednak tylko przedmiotu opieki i troski, ale w pełni wartościowego członka Kościoła, który także może – ma wręcz obowiązek – być apostołem i aktywnie działać na rzecz zbawienia swoich braci i sióstr.

Zainteresowanych powyższymi pozycjami prosimy o kontakt ze wspólnotą Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie pod numerem telefonu (76) 833 32 97.

Mauro Anselmo, opowiadając o losach tego księdza, kreśli bardzo szeroką panoramę wydarzeń i problemów, które dotykały ludzkość w tamtych czasach. Daje nam to bardzo szczegółowy i bogaty ogląd rzeczywistości ówczesnych Włoch – na poziomie socjalnym, kulturowym i historycznym. Narrację przerywa co jakiś czas refleksyjny komentarz, który każe czytelnikowi zastanowić się nad sensem życia, wiary, cierpienia.

Wstęp do biografii napisał kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu, który będzie przewodniczył Mszy beatyfikacyjnej Luigiego Novarese. Napisał on między innymi: „Pośród stron tej porywającej biografii można poznać przeróżne etapy życia Prałata Luigiego Novarese. Na tle Kościoła i społeczeństwa rozbłyska jego innowacyjne dzieło dowartościowania cierpienia i całej osoby chorego. Bez wątpienia dzieło Prałata Luigiego Novarese rozwinęło się dzięki jego inteligencji oraz znacznym zdolnościom, ale przede wszystkim mogło się zakorzenić dzięki charyzmatycznej wierze, która towarzyszy dziełom chcianym przez samego Boga. Trwałość oraz piękno całego dzieła wynika także z dziecięcego zaufania w pomoc Najświętszej Maryi Panny. Życzę tym, którzy sięgną po lekturę tej biografii, aby zostali przeniknięci nadzieją, pełną ufności w to, że dobro jest zdolne zwyciężyć każdy rodzaj ograniczenia fizycznego i moralnego, tak że nic nie umknie sile grawitacji miłości Bożej”.

Książka ta jest także odkryciem nauczania ks. Luigiego. A dokładniej – jak pisze jej autor – „odkryciem sposobu, w jaki radził sobie z tym dręczącym i okrutnym pytaniem, które od ponad dwóch tysięcy lat wstrząsa chrześcijaństwem: dlaczego cierpię? Dlaczego Bóg milczy, patrząc na ból niewinnego i słysząc ten ogłuszający krzyk, który rozlega się w świecie?”.

Mamy nadzieję, że lektura ta nie tylko stanie się cenną informacją o życiu nowego Błogosławionego, ale pomocą i wsparciem dla wszystkich zmagających się z dramatem cierpienia, z poczuciem bezsensu i z rozpaczą. Życie i działalność tego kapłana może być ważną wskazówką, jak poradzić sobie w taki czas, jak przemienić smutek w radość, poczucie beznadziei w nadzieję.

Wcześniej, nakładem tego samego wydawnictwa, ukazał się rys biograficzny ks. Prałata Novarese, także autorstwa Anselmo Mauro.

Zainteresowanych powyższymi pozycjami prosimy o kontakt ze wspólnotą Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie pod numerem telefonu (76) 833 32 97.

Mauro Anselmo, Luigi Novarese. Duch leczący ciało, tłum. Izabela Rutkowska, Głogów 2013, wydawnictwo Cichych Pracowników Krzyża